еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Европска комисија: Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски, пренесува МИА.

Поради тоа, ЕК сѐ уште не дава различни коментари од оние кои ги дава последните денови, а тоа е дека процесот не треба да се политизира и дека сите треба да ги почитуваат принципите на владеење на правото, и земјите членки и земјите кандидати.

Правилото е дека земјите индивидуално одлучуваат за одобрување азил, но ЕК потсетува и дека после години назадување Македонија остварила “добар прогрес“ во оваа област, што е потврдено од страна на земјите членки во јуни.

Еврокомесарот Јоханес Хан порача дека од Виктор Орбан ќе бара објаснувања доколку извештаите дека е одобрен азил за Груевски бидат потврдени.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите членки на ЕУ за сега без коментар: Хан ќе бара објаснувања од Орбан за азилот на Груевски

Унгарска Влада: Не го даваме Груевски

Голем пораз или заговор: Владата, ЕУ и САД им должат одговори на граѓаните за азилот на Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Граѓански организации: Предлог-законот за Охридскиот регион отвора простор за носење штетни одлуки и понатамошно уништување

Редакција

(ВИДЕО) Трамп стана првиот американски претседател кој стапнал на тлото на Северна Кореја

Редакција

„Крафтинг груп“ го доби тендерот на „Македонија пат“ за материјали за обележување патишта вреден 959.000 евра

Никола Осило