еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Европската агенција за животна средина: Македонија е најзагадена земја во Европа

Со загадување десет пати повеќе од препорачаните нивоа, Македонија е најзагадената земја во Европа, покажуваат податоците на Европската агенција за животна средина (ЕЕА), објави Еуроњуз.

Густиот сообраќај и употребата на печки на дрва и фосилни горива за загревање предизвикуваат опасно зголемување на аерозагадувањето, поради што се повеќе луѓе бараат лекарска помош.

Македонската влада си постави амбициозна цел да се подобри квалитетот на воздухот за 50 отсто во наредните две годни, наваедува Еуроњуз.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Боки 13 во понеделник, Јанева во вторник на распит за „Рекет“

Редакција

Заев и Ахмети со спротивни ставови за формирањето на војска на Косово

Редакција

„Кореа ауто-трејд“ го доби тендерот на Бирото за развој на образованието за набавка на две возила

Никола Осило