еМагазин
Image default
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европската комисија препорача почеток на преговори со Македонија и Албанија

Европската комисија (ЕК) даде зелено светло за почеток на преговори на земјава за зачленување во ЕУ.

Европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини, денеска во Европскиот парламент ги презентираа најновите стратегии за проширувањето на ЕУ.

Конечната верзија на овие клучни документи се финализираше до доцна синоќа во просториите на Европската комисија.

Освен земјава и Албанија доби зелено светло за старт на преговори и позитивен извештај од ЕК.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сите детали: Што пишува во извештајот на ЕУ за Македонија?

Жбогар: Ви честитам за посветеноста, но и за жртвите што ги направивте

Могерини: Северна Македонија ја заврши работата и сега е ред на ЕУ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Боки 13 и Јанева тврдат дека не се виновни, Кичеец го призна делото за „Рекет“

Редакција

Во Италија речиси 100.000 болни со коронавирусот, вчера починале 756 луѓе

Редакција

Ќе има ли предвремени парламентарни избори: Раководствата на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ одлучуваат што по референдумот

Редакција