еМагазин
Image default
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европскиот парламент гласаше за екстрадиција на Груевски од Унгарија

Европратениците ги усвоија двата амандмани кои бараат од Унгарија да го екстрадира експремиерот Никола Груевски во Македонија.

Групите на Социјалдемократите и на Зелените пред неколку дена поднесоа одделни амандмани на оваа тема, но се стравуваше дека оној на Зелените нема да помине поради поостриот речник.

Амандманот поднесен од европратеничката на Зелените, Јудит Саргентини освен што бара екстрадиција, гласи и дека Груевски побегнал од Македонија со дипломатска помош од Унгарија за да избегне затворска казна и го смета овој потег како мешање во внатрешните работи на Македонија како и чин на презик кон судството и владеењето на правото во земјата.

Во интервју за МИА вчера Саргентини изјави дека ваквиот речник е “знак“ и “политички сигнал“ дека Европскиот парламент со тоа покажува “карактер“.

-Тоа што Унгарија го прави е мешање во судските работи на една земја која макотрпно се обидува да се подобри и да стане членка на ЕУ. И тоа не е конструктивно, изјави вчера Саргентини за МИА.

Социјалдемократите поднесоа два амандмани за азилот на Груевски, и двата беа усвоени денеска.

Со овие амандмани, Европскиот парламент става на знаење дека Никола Груевски добил “транспарентен судски процес“ потврден од повеќе судски инстанци и потсетува дека тој е инволвиран во дополнителни пет кривични истраги.

Европскиот парламент ги отфрли сите грчки амандмани, вклучително и оние кои бараа да се избрише зборот “македонски“ од извештајот, како и амандманот на грчка пратеничка која бараше во резолуцијата за Македонија да се вклучи ниската излезност на референдумот.

Усвоен е и амандманот на групата на Зелените за загрозувањето на животната средина преку одредени инфраструктурни проекти. Европскиот парламент бара да се суспендираат проектите во Националниот парк Маврово додека не биде комплетирана “Стратешка проценка за животната средина“ во целосна согласност со европското законодавство за животна средина.

Резолуцијата на известувачот Иво Вајгл беше усвоена со 470 гласови за и 116 против.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Црногорскиот премиер Марковиќ: Македонија требаше да се грижи да не побегне Груевски

Анкета на Телма и МЦМС: Граѓаните не го оправдуваат азилот на Груевски, вината за неговото бегство ја лоцират кај МВР

Селфи со плакатите на Никола Груевски во Унгарија нов хит меѓу Македонците

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ребаланс: До кога буџетот ќе го празнат општини, фондови, јавни претпријатија…

Никола Осило

Сакаш да се вработиш во МЕПСО: Во Златна книга 11 фирми што вршат обуки за фризери

Редакција

УЈП распродава запленети возила: Луксузни автомобили, камиони и автобуси по багателни цени

Никола Осило