еМагазин
Image default
Македонија

Европските десничари разочарани од неконструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ

По долгиот молк по референдумот за Договорот за името, се огласи Европската Народна Партија, каде членува ВМРО-ДПМНЕ. Шефот на партијата, Жозеф Дол, твитна синоќа дека е разочаран од односот на нивната сестринска партија во процесот за името.

-Треба да се донесе важна одлука за иднината на поранешната југословенска Република Македонија и целиот регион во ЕУ и НАТО. Останувам разочаран од досегашната улога на опозицијата во процесот, конструктивноста мора да надвладее над бојкотот. Дијалогот меѓу оние на власт во ПЈРМ и опозицијата е потребен бидејќи ова е важен дел од демократијата, напиша Дол.

ЕПП долго време одбиваше да реагира, извори во партијата велат дека имало обид за дијалог со ВМРО-ДПМНЕ.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев: Истрагата за „Рекет“ мора да ги открие сите детали и секој да одговара за своите постапки

Редакција

Jанева им се заканила на обвинителите: Ако пропаднам ќе ве повлечам со мене!

Редакција

Назначени директори на 22 национални установи: Мартин Вучиќ е новиот директор на „Танец“

Редакција