еМагазин
Image default
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Фајненшл тајмс: Меркел и Маркон им порачаа на балканските лидери прво да се средат по дома, па потоа во ЕУ

Прво средете си ги сопствените куќи, па потоа ќе добиете членство во ЕУ.

Ова е главната пораката што ја добиле лидерите на шесте балкански земји на средбата со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, објави „Фејненшл тајмс“ во текстот со наслов „Студен туш од Германија и Франција за балканските надежи за брзо членство во ЕУ“.

Европските лидери им порачале дека во иднина ќе работат на одржување на политичката стабилност на регионот, но дека има малку напредок кога е во прашање зачленувањето во ЕУ.

Повеќе ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Да можевме сами дома да се средиме, немаше да бараме членство во ЕУ“: Твитер за „студениот„ туш од Меркел и Макрон

Франција ја откри стратегијата за Македонија и Западен Балкан

(ВИДЕО) Како Меркел го пречека Заев во Берлин

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитерџииите се испокараа за физичкиот изглед на Силјановска, првиот кандидат за претседател на државата

Редакција

По скандалот со руските комичари: Заев нема да поднесе оставка, ниту пак некој од протоколот

Редакција

Боки 13 и Кинези со сатари: Станува јасно зошто пола држава е на диазепам, а другата на алкохол

Никола Осило