еМагазин
Image default
Бизнис

Факом ќе дели дивиденда

На Собранието на акционери Факом АД Скопје е донесена одлука за распределба на нераспределената добивка од 2008 година за исплата на дивиденда, според која за оваа цел ќе бидат искористени 67.710.355 денари, информира компанијата преку Македонската берза.

Износот на дивиденда за една акција во бруто износ е 1.010, 60 денари, а нето 909,54 денари (за правни лица) и 859,01 денари (за физички лица).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на ЈП „Улици и патишта“ за набавка на горива вреден 479.000 евра

Редакција

Расте интересот за кредити за естетска хирургија

Никола Осило

Групацијата ЗК Пелагонија во загуба од 189.7 милиони денари

Редакција