еМагазин
Image default
Бизнис

„Факом“ неколкукратно ја зголеми добивката

Во периодот од 01.01.-31.12.2018 година „Факом“ оствари позитивен финансиски резултат во нето износ од 15.458.144 денари наспроти добивката од 2017 година од 2.319.018 денари, соопшти компанијата преку Македонската берза.

„Ова се должи пред се на интензивирање на започнатите работи и договори од минатата година и оваа динамика го одредува обемот и финансискиот резултат што се оствари во 2018 година. Вкупните приходи во 2018 година изнесуваат 1.383.832.981 денари и истите се зголемени за 6% во однос на 2017 година или за 78,2 милилиони денари“, информира компанијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Не е проблем ако сте ја заборавиле лозинката, како да проверите дали УЈП правилно Ви го пресметал персоналецот

Редакција

Во две блок трансакции продадени акции од Комерцијална банка

Никола Осило

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска со нивните географски називи

Редакција