еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Фазлиу реагира на кривичната од Финансиска полиција: Се бара криминал таму каде што не му е место, а се затвораат очи таму каде што и слепиот го гледа

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу реагира во однос на, како што вели, јавните обвинувања од страна на медиумите, а во име на финансиската полиција припаѓаат на времето и мандатот кога со ова Министерство управувал некој друг.

„Во мое време, пред една година овој случај е затворен. Им наложив на споменатите соработници во обвинувањата да ги вратат средствата- и средствата беа вратени. Објавувањето на овој случај, конкретно во ова време, и тенденцијата по секоја цена во име на финанасиската полиција да се стави дамка на моето име и мојата личност е пратено на погрешна адреса.

Апелирам до сите релевантни институции во државата, а исто и до финансиската полиција сериозно да се зафатат со истражување, откривање и документирање на злоупотребите, корупцијата во сите сегменти на државата, без да поштеди ниту поединец, ниту група на организиран криминал.

Крајно време е раководителот на Управата за финансиска полиција сериозно да се зафати со реалните злоупотреби кои се вкоренети во Македонија во последните 20- 30 години, и да не дозволи да стане дел од политичките игри барајќи криминал таму каде што не му е место, а затворајќи очи таму каде што и слепиот гледа реален и организиран криминал“, се вели во демантот на Фазлиу.

Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавил министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу

Кој е Сухејл Фазлиу, министерот за локална самоуправа кој доби кривична

Кривични за актуелниот и поранешен министер за локална самоуправа

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

И по еден месец, без одговор на куп прашања за „Рекет„

Редакција

Странски политичари стојат на раце, македонските никако да застанат на нозе

Никола Осило

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев лаже, а кој лаже тој и краде

Редакција