еМагазин
Image default
Свет

„Фејсбук“ согласен да плати рекордна казна од пет милијарди долари

Од Фејсбук соопштија дека се согласиле да ја платат казната од пет милијарди долари во врска со скандалот околу компанијата Кембриџ аналитика.

Тоа е најголемата парична казна во светот заради недозволено користење лични податоци.

Во соопштение од американската Трговска комора се нагласува дека социјалната мрежа е задолжена да ги подобри налчините за заштита на личните податоци. Комората бара од ФБ да сигнализира за инциденти поврзани со информации на 500 или повеќе корисници.

Компанијата ќе треба да ги решава проблемите и да документира за тие сигнали во рок од 30 денови.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Русија протестира против легализацијата на марихуана во Канада

Никола Осило

Тројца научници кои открија нови сознанија за кислородот добитници на Нобеловата награда за медицина

Редакција

Кинеската армија има повеќе војници отколку што има жители во Македонија

Никола Осило