еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Првата трансплантација на срце во Македонија успешна, огромен успех за македонското здравство

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека првата трансплантација на срце во Македонија е успешна и додаде дека ова е огромен успех за македонското здравство.

Опреацијата ја изведоа тим на хирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КАРИЛ).

Трансплантацијата беше извршена од почината пациентка, чие семејство се согласи да го донира срцето на пациент, кој веќе подолго време чекал донор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Филипче: Да се донесе одлука да се даруваат органи во моментот кога го губите саканиот, е незамисливо тешко

Од донорот на срцето, ќе се трансплантираат и два бубрега на Клиниката за урологија

(Галерија) 10 убави приказни кои ги „роди“ корона вирусот во државата и го извади на површина човечното

(Фото) Тим од кардиохирурзи од Државна клиника, Жан Митрев и Систина ја вршеа првата трансплантацијата на срце во Македонија

Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

15 години од смртта на Трајковски: Останува нејасно зошто е пренасочена локацијата каде да се бара авионот

Редакција

Бахамите најголем странски инвеститор во Македонија

Никола Осило

Од 15 јуни МВР ќе издава регистарски таблици со NMK, намсто со МК

Редакција