еМагазин
Image default
Македонија

Европратеникот Флекенштајн: Тешко замисливо е Унгарија да му одобри азил на Груевски

Европратеникот Кнут Флекенштајн порача дека е тешко замисливо унгарските власти да му доделат азил на поранешниот премиер во бегство.

-Тешко ми е да замислам дека унгарската влада ќе му додели азил на поранешниот премиер Никола Груевски. Прво затоа што Груевски може да биде сигурен дека ќе добие правично судење во Скопје, а второ, секогаш мислев дека Орбан не прифаќа баратели на азил во неговата земја, напиша европратеникот.

Синоќа Европската комисија побара почитување на владеењето на правото во земјите членки како и во земјите кандидати на ЕУ и порача дека судскиот процес не смее да се политизира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕПП чека официјална реакција од Унгарија за Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Груевски до Јанакиески во „бомбите“ од Титаник: Да ни беа преспанците, ќе завршевме работа

Редакција

(Фото) Американската амбасада во Скопје во боите на виножитото во чест на ЛГБТИ Месецот на гордоста

Редакција

Три нови кластери на заболени од корона вирусот низ тетовскиот регион

Редакција