еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Акција: Иди зима, Битола ќе продолжи да умира

Денес Битола се разбуди со знаци за предупредување од загадување. Негрижата на локалната власт продолжува, а отсуството на одговорност и игнорирање на ситуацијата само го проширува и продлабочува проблемот со загадувањето во Битола, велат битолските активисти.

Затоа, тие поставија знаци на шахтите. Да потсетат дека „Иди зима“:


„Битола е град со најголем број на заболени од малигни неоплазми. Секоја нова зима како и претходните, не се преземаат никакви мерки, иако загадувањето е огромно. Секоја нова зима како и претходните, Битолчани се болни и умираат. И во летните месеци нивото на загаденост е покачено, но зимата за Битола е погубна!“, велат активистите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата ќе го “спасува“ Скопје од загадување со електричен трамвај

Никола Осило

Со заем од ЕБОР ќе се купуваат 35 еколошки автобуси за Скопје

Редакција

Влада: Постапката за избор на директор на НП „Галичица“ е целосно запазена

Редакција