еМагазин
Image default
ЖИВОТ

(Фото) Бадниково утро: Се подготвивте ли за коледарите

Децата коледари утре, во раните утрински часови на Бадник ќе го навестат даоаѓањето на големиот христијански празник Рождеството Христово – Божик. Со коледарски песни ќе ги потсетат домаќините на убавината на дарувањето и смислата на празниците.

Се даруваат со ореви, костени, овошје, посни колачиња, парички.

Во Скопје и во уште неколку градови во Македонија утре ќе бидат организирани и детски бадникови поворки.

Децата учесници во бадниковите поворки во придружба на своите родители и роднини во 11 часот ќе се соберат на платото пред црквата „Св.Димитриј“ во Скопје каде ќе се одржат Божикен концерт и Божикна претстава.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Рокот за вградување на микрочипови кај домашните миленици се продолжува до крајот на годинава

Редакција

(Галерија) Заева, Шекеринска, Царовска, Пендаровска на аукција донираа средства за жртвите на семејното насилство

Редакција

Започна собирање податоци за состојбата на децата и жените во земјата

Редакција