еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото-галерија) Вонземско доживување: Како се славеше Велигден во Бигорскиот манастир

Илјадници верници имаа можност да присуствуваат на прославата на големиот христијански празник Велигден во Бигорскиот манастир.

Прекрасните фотографии што ги објави манастирот на својата веб-страница доловуваат дел од убавата празничка атмосфера и црковните обреди.

„Засветли денот на торжеството, денот на радоста! Ден на Воскресение, Пасха Господова, ден во кој „од смртта кон живот, и од земјата кон небото, Христос Бог нè преведе!“ Се огласи громогласно радосната вест за победата над смртта, одекна пораката за надеж и живот. Се објави неисцрпната љубов на Бога, Кој ги повикува смртните кон живот во полнота, ги приведува победоносно во светот на Воскресението“, напишаа од манастирот.

Повеќе ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Оливер Спасовски и Влатко Ѓорчев се кршеа со велигденски јајца во Бигорскиот манастир

Фото: Бигорски манастир

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

The Banker по десетти пат ја награди НЛБ Банка за „Најдобра банка за 2019 година“

Редакција

Заев: Потпишав оставка на премиерската функција

Редакција

Два месеци ниту трага, ниту глас од исчезнатата Марија Брзакова

Редакција