еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) „Гигантски велосипед“ кој потсетува: Скоро на секој велосипедист му е украден по еден велосипед

Во Скопје е во тек урбаната уметничка акција „Гигантски велосипед“, која има цел да ја подигне видливоста на пробленот со крадењето велосипеди во Македонија.

Проблемот тангира преку 150.000 граѓани кои го користат велосипедот како еколошко, здраво и функционално превозно средство, но за жал многумина велосипедисти изминативе години останаа без своите велосипеди кои организираните крадци на велосипеди ги крадат секаде и во секоја прилика.

Проценките се дека изминативе 10 години се украдени над 70.000 велосипеди односно на скоро секој велосипедист му е украден најмалку по еден велосипед. Полицијата засега не е успешна во оваа борба и се пронаоѓа секој 1.000-ти велосипед.

Скулптурата велосипед е изработен од метал и е со димензии 3 х 1.8 метри.

Урбаната акција „Гигантски велосипед“ е дел од активноста Креативни заедници спроведувана од тимот на Центарот за современти уметности (ЦСУ) – Скопје, поддржан од проектот на УСАИД за граѓанско учество, со поддршка од американскиот народ преку Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Грета Тунберг е личност на годината според „Тајм“

Редакција

Град Скопје не доби лиценца, БЕГ ќе не грее и оваа сезона

Редакција

Починаа пет нови лица од корона вирусот, вкупната бројка до сега е 169

Редакција