еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Иванов се уште е претседател на Република Македонија

Додека институциите забрзано го менуваат поранешното уставно име на државата – Република Македонија со новото – Република Северна Македонија, а некои стигнаа дури да го остранат и од официјалните канали на You tube, на официјалната веб страна на претседателот на државата, Ѓорге Иванов се уште пишува дека тој е претседател на Република Македонија.

Иста е и ситуацијата и на неговиот официјален профил на социјалната мрежа Фејсбук.

Википедија пак не мисли така, па за неа тој е претседател на Република Северна Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Грција и официјално почна да го користи терминот „македонски (јужнословенски) јазик“

(ФОТО) НБРМ се преименува во Народна банка на Република Северна Македонија

Германската „Веридос“ ќе ги печати новите пасоши на граѓаните на Северна Македонија

(Фото) Во пасошите почнаа да се става печатот со појаснување дека припаѓаат на Северна Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За таблата со новото име пред Владата немало потреба од тендер, бидејќи чинела 5.000 денари

Редакција

Столтенберг: Го поздравувам гласањето на парламентот во Скопје за предложените уставни измени

Редакција

Сабота 8 јуни е работен ден за сите институции коишто не работеа на 7 мај

Редакција