еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

(Фото) Како изгледа резиденцијата на јапонскиот цар

Јапонскиот цар Акихито денеска му го отстапи престолот на својот син Нарухита, што е прв таков случај по речиси 200 години.

еМагазин минатото лето имаше ексклузивна можност да ја посети неговата резиденција во Токио.

Резиденцијата се протега на 1.150.000 метри квадратни и е вистинска зелена оаза во срцето на еден од најурбаните делови на Токио.

Акихито доаѓаше во резиденцијата само за приеми.

Резиденцијата на јапонскиот цар е преселена во Токио од Кјото, каде била над 1.000 години.

При туристичка тура пристапот до внатрешноста на бројните објекти низ резиденцијата не е дозволен, а како турист ќе имате можност да видите многу малку од огромниот имот.

Само два пати во годината, може да се видат повеќе од бројните традиционални јапонски градини, распослани низ резиденцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прв случај по 200 години: Јапонскиот цар Акихито се повлече во корист на синот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На 40-годишнината од заштитата од УНЕСКО: Македонците буквално и се посраа на милионската историја на Охридското Езеро

Никола Осило

Ленче Здравкин и Омер Калаши годинешни добитници на наградата Мајка Тереза

Редакција

Најнови податоци од ДИК: „За“ гласале 520.461 лица, а „против“ 32.801 лица

Никола Осило