еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Момчето со церебрална парализа со својот трицикл ќе пристигне во Охрид

Ресенчанецот Васил Јанкула, момчето со церебрална парализа, по седум дена возење трицикл низ Македонија, попладнево пристигнува во Охрид.

Малкумина веруваа дека може!

Васил Јанкула и неговиот тренер Тони Ангеловски беа сигурни дека ќе успеат, и се осмелија да тргнат на пат од околу 600 километри.

Од Ресен, преку Битола, Прилеп, Велес, Скопје, Тетово, Гостивар, Маврово, Дебар, и Струга, денеска ќе пристигнат во Охрид.

Се очекува на Охридското пристаниште да пристигнат нешто по 16 часот.

Охриѓани му подготвуваат пречек.

Утре Васил Jанкула преку Галичица ќе го затвори кругот околу земјата и ќе пристигне во Ресен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Васил Јанкула, лице со церебрална парализа со трицикл тргна во обиколка на државата

Фото: Фејсбук/Јанкула

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Екотип“ на  Health, Fitness & Wellness Expo 2018

Редакција

Утре, гратис кафе во Coffеe Lab

Редакција

Доделени Еуролинк стипендии за 30 студенти од Правен факултет „Јустинијан Први“, во вкупна вредност од 1.700.000,00 денари

Редакција