еМагазин
Image default
Локално

(Фото) Мустафа Кемал Ататурк доби споменик во Велес

Во Велес денеска беше откриен споменик на Мустафа Кемал Ататурк, таткото на модерна Турција во паркот на пријателството со Општина Каршијака.

Споменикот е донација од збратимената општина Адалар, Турција.

Како што најави градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, во иднина во соработка со турската заедница во Велес ќе биде поставена и биста на Мустафа Кемал Ататурк.

Фото: Општина Велес

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кумановец со „Голф“ удрил во пешак, паркирано возило, метална ограда…

Никола Осило

Цариник од Табановце му украл на Србин 1.000 франци од паричник

Никола Осило

Во Гостивар три автобуси исклучени од сообраќај поради несправни сопирачки

Редакција