еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровска во Кенија за унапредување на репродуктивното здравје и права на жените

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска Пендаровска учествува на конференција во Кенија на која се зборува за унапредување на на репродуктивното здравје и права на жените.

„Меѓународната конференција за население и развој (ICPD) ќе го интензивира напредокот на агендата за репродуктивно здравје. Чест е да се биде меѓу 6.000 во Најроби, Кенија, како заложба за промовирање на репродуктивното здравје и права на жените“, напиша Ѓоргиевска Пендаровска на нејзиниот фејсбук-профил.

Првата дама, која е стоматолог по професија, учествува на голем број настани и конференции кои ја зголемуваат свеста за здравјето на жените, маргиниализирани групи и различни социјални категории.

фото: Фејсбук-профил на Пендаровска

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Би било фино политичарите почесто да качуваат врвови и да се слуша „Македонско девојче“

Никола Осило

Каков имот пријавиле членовите на ДИК: Борис Кондарко со сопругата имаат три стана

Редакција

Твитер „збесна“ за куќниот притвор: „Кога на власта и треба 2/3 мнозинство, Мијалков и прави брегзит на Шутка“

Никола Осило