еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровска направи кардиолошки преглед за да ја подигне свесноста кај жените

Во рамки на акцијата „Црвен аларм за женското срцево здравје“, која ќе трае во наредните три месеци до 1-ви февруари, денес, заедно со сопругите на дел од амбасадорите акредитирани во земјава и амбасадорката на Украина, извршивме превентивни прегледи за проценка на ризикот од кардио-васкуларни заболувања, информираше Елизабета Ѓоргиевска Пендаровска на нејзиниот фејсбук-профил.

„Апелирам до жените на било која возраст да отидат во нивните семејни амбуланти и да извршат скрининг, односно проценка на ризикот за кардио-васкуларни заболувања, бидејќи за жал, еден од најголемите убијци на жената се кардио-васкуларни проблеми.

Превенцијата е од исклучително значење и истата треба да започне што порано во животот на младите жени“, вели Ѓоргиевска Пендаровска.

фото: фејсбук-профил на Елизабета Ѓоргиевска

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Шарена гимназија: Учениците ја разубавија „Орце Николов“

Редакција

Мајка од Скопје му скршила коски на раце, нозе и на череп на 13-месечно дете

Редакција

„Кернел груп“ го доби тендерот на Централниот регистар за набавка на решение за обединети комуникации вреден 282.000 евра

Никола Осило