еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Референдумот топ тема во регионов: „Македонците гласат за промена на името„

Денешниот референдум за името е централна тема во сите регионални медиуми.

Медиумите пишуваат дека референдумот е историски за земјата која треба да го смени името и дека позитивниот исход треба да ја однесе земјата во НАТО и ЕУ.

Бугарските медиуми прашуваат и дали исходот ќе предизвика политичка криза во Грција и вонредни парламентарни избори.

Српските прогнозираат и дека „битката„ допрва следи, а хрватските прашуваат дали „Северна Македонија“ е губење на идентитетот или патот кон ЕУ.

Медиумите забележуваат и дека земјата е поделена за промената на името.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

И Вучиќ утре во Скопје на инаугурцијата на Пендаровски

Редакција

(ВИДЕО) Марш на гордоста: Со зурли и тапани побарана заштита на семејството и бракот

Редакција

Министерот за култура Адеми поднесе оставка поради здравствени причини

Редакција