еМагазин
Image default
Локално

(Фото) Што му порачаа учениците од основните школи во Карпош на градоначалникот Богоев

Критичните точки на патот од училиштето до домот, беа мапирани од ученици од десетте основни училишта во Карпош, во рамки на проектот „Детективи на патот“ – Зелени стапалчиња.

Денеска, учениците – учесници во проектот имаа средба со градоначалникот Стефан Богоев и пред него ги презентираа главните препреки, критични безбедносни точки во сообраќајот на патот од нивниот дом до училиштето.

„Поставени се „лежечки полицајци“ пред училиштата: „Јан Амос Коменски“, „Димо Хаџи Димов“, „Вера Циривири Трена“ и „Братство“, а во тек е и поставување на вакви платформи и пред „Војдан Чернодрински“ и „Христијан Тодоровски Карпош“.

Исто така, минатата година учениците предложија „Прашка“ да биде еднонасочна и овој предлог веќе е реализиран, откако општинските служби, Градот Скопје и СВР Скопје утврдија дека е возможно такво сообраќајно решение.

Од оваа учебна година, пред сите училишта има и задолжени лица за регулација на сообраќајот, со цел да се овозможи полесен пристап на младите до образовната установа.

Учениците денеска споделија нови препораки и сугестии за надминување на проблемите. Зборуваа за обележување на пешачките премини, ослободување на тротоарите од возила, поголемо користење на велосипеди и електрични тротинети, засадување на ново зеленило, уредување на училишните дворови, нови детски игралишта и слично“, се вели во соопштението.

Извештајот од овој проект ќе биде презентиран и на Самитот за заштита на климатски промени на Обединети нации, којшто оваа година, од 2 до 13 декември, ќе се одржи во Мадрид, Шпанија.

Општина Карпош е единствената локална самоуправа од Македонија, која ќе биде застапена со презентација на проект на овој самит.

Фото: Општина Карпош

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Му го украле „Фолксваген Шаранот“ на Бит Пазар

Никола Осило

Кривична пријава против обезбедувачот во „Сити мол“ за лажна пријава на бомба

Редакција

Опожарена барака во Скопје

Никола Осило