еМагазин
Image default
Балкан

(Фото) Во Босна и Херцеговина е направен бурек за Гинисова книга на рекорди

Во Босна и Херцеговина луѓето направија бурек за Гинисова книга на рекорди. Должината на бурекот изнесува 1.500 метри а количината на месо е 650 килограми.

Инаку, во Сарево се прави еден од највкусните буреци на овие простори, и покрај ќебапите, бурекот е едно традиционално кулинарско обележје.

Фото: Фејсбук-профил на Славорум

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

БГНЕС: За добивање сертификат за бугарско потекло, Македонци плаќале до 1.000, Косовари и до 5.000 евра

Редакција

Путин: Референдумот за промена на државното име на Македонија не успеа, но надворешниот притисок продолжи

Редакција

„Економист“: Дали можноста за размена на територии помеѓу Србија и Косово поттикнува идеја за голема Албанија

Редакција