еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Во пасошите почнаа да се става печатот со појаснување дека припаѓаат на Северна Македонија

Во македонските пасоши при излез од земјата почна да се става печатот со кој се појаснува дека патните исправи припаѓаат на Република Северна Македонија.

До крајот на годинава, додека почне издавањето на пасошите со новото име на државата како што најавија од Меѓуресорската работна група за извршување на обврските кои произлегуваат од Договорот од Преспа, „Министерството за внатрешни работи при излез од или влез во Република Северна Македонија, во постојните и новоиздадените во преодниот период патни исправи ќе биде ставен печат кој ќе појасни дека патните исправи припаѓаат на Република Северна Македонија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската „Веридос“ ќе ги печати новите пасоши на граѓаните на Северна Македонија

(Фото) Грција и официјално почна да го користи терминот „македонски (јужнословенски) јазик“

(Фото) Википедија не преименува во Северна Македонија

Сами ќе си плаќаме за новите регистарски таблички со ознаката NMK?

Фото: Влада/Твитер

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Јанакиески во Апелација: Немам сметки во странство и го осудувам бегството на Груевски

Никола Осило

И стана ли јасно на СДСМ зошто на референдумот во Ново Село излегле 16,97% од гласачите

Редакција

Излезеноста во дијаспората до 10 часот е 7,71 процент, во затворите 30 отсто

Никола Осило