еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) За прв пат е изведена хибрид операција кај бебе од три килограми со хипопластично лево срце во клиничката болница “Жан Митрев”

Во клиничката болница „Жан Митрев“ за првпат е направена хибрид операција на три килограми тешко бебе со хипопластично лево срце, кое преставува најтешка срцева мана во детската возраст.

Хипопластично лево срце преставува вродена срцева мана кај која постои отсуство на целото лево срце , поточно пости недостаток на левата комора, левата предкомора и аортата.

Хибридната интервенција се изведува на тој начин при што интервентно се аплицира стент на артериозниот дуктус, а по 48 часа се бендираат (стеснуваат) пулмоналните артерии што носат крв во белите дробови. Бебето во моментот се опоравува од интервенцијата и се стабилизира за главната интервенција која се прави неколку месеци од хибридната процедура.

Хибридната операција беше извршена од страна на Д-р. Владимир Чадиковски и Д-р.Жан Митрев , а интервентниот кардиолошки дел беше изведен од страна на Д-р. Вилма Ампова.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонски телеком доминира на пазарот на Интернет со широк опсег

Никола Осило

Доминација: „Виза“ и „Мастер кард“ омилени платежни картички на македонските граѓани

Никола Осило

За осум дена ќе се знае дали Никола Груевски ќе стане првиот премиер-затвореник

Никола Осило