еМагазин
Image default
Македонија

(Фото) Заев и Борисов се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Премиерот Зоран Заев и неговиот гостин бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска заедно положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

“Му оддадовме почит на херојот Гоце Делчев, преку јазикот на заемното разбирање, подвлекувајќи дека токму визијата на Гоце Делчев станува мост кој нѐ поврзува во заедничките напори за обединета Европа.

Продолжуваме со пријателска Бугарија да градиме пријателство и заедничка европска иднина.

Посветено и без предрасуди работиме на согледување и утврдување на сите историски точки и личности коишто нѐ поврзуваат, покажувајќи му на Балканот и на Европа и светот, дека нашите предизвици можеме да ги решаваме преку разговори, почитување и трпеливост, без посредници„, напиша Заев на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев верува дека со Бугарија ќе се договориме и за Гоце Делчев

Бугарија нема да ја блокирала Македонија за членство во ЕУ, вели Борисов

Борисов се извини за „северномакедонци“: Граѓани на Република Северна Македонија, простете

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Собранието го усвои законот за Изборниот законик вратен од Иванов

Редакција

Во приватните лаборатории веќе неколку дена нема заинтересирани за тестирање за корона вирусот

Редакција

Боки 13 пак не даде исказ за „Рекет“, на носилка изнесен од Обвинителството

Редакција