еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Заев замина приватно за Германија, во Приштина се сретна со Рамуш Харадинај

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се сретнал денеска со премиерот Зоран Заев, на кому му честитал за, како што напиша на својата страница на Фејсбук, успешното заокружување на договорот со Грција, со кој се стави крај на спорот за името, јави дописникот на МИА од Приштина.

– Се сретнав денеска со мојот хомолог од Република Северна Македонија, Зоран Заев, кому му честитав за успешното заокружување на Преспанскиот договор, кој ѝ гарантира на соседната држава јасна евроатлантска перспектива. Косово останува посветено на градењето на еден стабилен регион и во тој правец односите со официјално Скопје се одлични, напиша Харадинај, кој објави и слики од средбата со Заев.

Ккао што изјави за МИА портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, Заев имал кратка неформална средба со премиерот Харадинај на аеродромот во Приштина, непосредно пред неговото полетување за Германија, каде ќе помине неколку слободни денови во приватен аранжман.

МИА/Фото: Фејсбук/Харадинај

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Св. Ѓорѓија ја уби ламјата, Реисот ја уби короната„: Твитер реакции

Редакција

Потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николовски нема да му плати 500 евра на Вице Заев за клевета

Редакција

(Фото) Кој дојде на донаторската гала-вечера на која се одбележаа 10 години од постоењето на Македонија2025

Редакција