еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Законот за јазици без потпис на Иванов, објавен во Службен весник

Во денешното издание на Службен весник, е објавен Законот за јазици, со што албанскиот јазик официјално станува втор службен јазик во Македонија.

Законот е објавен без потпис на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

Законот вчера беше потпишан од претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иванов: Објавувањето на Законот за јазици и Договорот од Преспа во Службен весник без мој потпис е противуставно и претставува основа за кривично гонење

Твитер за Законот за јазици: „Како е смештај дан требит на албански? За двојазичноста прашвам…“

Службен весник се огласи по објавувањето на Законот за јазици и новото име

(Фото) Ахмети со двоглав орел честиташе за Законот за јазици

Фото: Мета

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во суд се слушат„бомби“ за „Траекторија“: Груевски барал во изградба на патишта да се вклучи и Ѕинго

Редакција

Македонците „навалија“ во Боровец, Помпорово и Банско, а некои одат и на Алпите

Редакција

Градоначалниците Богоев и Петровска дале изјави во Обвинителство за случајот „Рекет“

Редакција