еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Затворена е дивата депонија долж Кејот на Вардар, кај мостот „Газела“ во Карпош

еМагазин неодамна упати критика до градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев дека ништо не презема за да го среди пороблемот со загадувањето во најзагадената општина и случајно или не, по неколку дена негова активност во таа насока.

„Затворена е дивата депонија долж Кејот на реката Вардар, кај мостот „Газела“. Оваа локација долги години претставуваше причина за собирање на поголеми количини на отпад и шут, како и палење на огнови на отворено.

Најстрого ќе бидат санкционирани несовесните граѓани кои ќе фрлаат или палат отпад.

Оваа локација е во опфатот и на новиот парк, чија изведба ќе започне во 2019 година. Со што, просторот дополнително ќе биде разубавен со нови дрвја и урбана опрема“, изјави Богоев.

Фото: Фејсбук-страница на градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претходно гласен, денес молчи: Богоев да одговори што презема како градоначалник за да го намали загадувањето во Општина Карпош

Молиме Бога да не се стемни и да дувне ветер: Воздухот во Карпош и вечерва смрди и пече

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонски Телеком поддржа идејно решение за намалување на аерозагадувањето патентирано од професори од ФИНКИ и Земјоделскиот факултет

Редакција

Борко Ристовски за Макрадули и Шилегов: Срамота и брука!

Редакција

Почист воздух можеби ќе дишеме за 2 години

Редакција