еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Франција, Германија, Холандија, Данска, Белгија, Луксембург и Шпанија биле против датум за преговори со Македонија, тврди Милошоски

Поранешниот министер за надворешни работи и актуелен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на Твитер тврди дека не само Германија и Франција биле против старт на преговорите со Македонија и Албанија, туку и Холандија, Данска, Белгија, Луксембург и Шпанија.

Според него Грција и неколку други членки биле воздржани.

За старт на преговорите според него биле 12 членки на Европската Унија: Полска, Естонија, Унгарија, Словачка, Чешка, Италија, Словенија, Хрватска, Бугарија, Романија, Латвија и Литванија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зошто Кипар се заканува со вето за старт на преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ?

Може ли до октомври и Грција да стане проблем за старт на преговори со ЕУ?

„И Годо дојде и таа ми се смири, ние датум не добивме…“: Твитер реакции

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори со Северна Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Титаник 2“: Одбраната на Мијалков побара ослободителна пресуда, немало ниту еден доказ дека извршил влијание врз ДИК

Редакција

Кој е Блерим Река, кандидатот за претседател на Алијансата за Албанците и Беса

Редакција

Зборот Македонија во Уставот ќе биде спомнат само еднаш, Северна Македонија 287 пати

Редакција