еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Фрапантни податоци за насилството врз жените, секоја четврта е жртва на физичко насилство

Мрежата за заштита од дискриминација објави фрапантни податоци кои се однесуваат на тоа колкава е дискриминацијата врз жените.

Лани, 72 проценти од жените биле жртви на насилство.

Од 919 жртви на насилство секоја втора жена е жртва на психичко насилство, секоја четврта е жртва на физичко насилство, а секоја седма жена е жртва на сексуално насилство.

Во државата има четири постоечки засолништа за жртви на родово засновано насилство наспроти пропишаниот стандард за 12.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Македонија има само три авиони за гасење на пожари

Редакција

Секој граѓанин што ќе излезе од државата ќе потпише изјава дека следните 3 месеци нема да се врати

Редакција

Откажани концерти и претстави поради националната трагедија

Редакција