еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Хуманитарна помош и медицински прегледи од учесниците на вежбата „Одлучен удар“ за локалното население

Во текот на денешниот ден медицински тимови од составот на воено медицинскиот центар и од армијата на САД, кои се вклучени како медицинска поддршка на вежбата „Одлучен удар“, го искористија времето за премин во втората фаза на вежбата  за обиколка на радовишките планински села, Супурге  и Прналија.

„Притоа на повозрасните жители на овие села им овозможија да извршат проверка на крвниот притисок, како и други основни медицински прегледи. Исто така по претходно спроведена акција на донација од учесниците на вежбата се подели и хуманитарна помош во облека и обувки.

Оваа активност е дел од цивилно воената соработка за време на вежбата, каде во осум градови на Република Северна Македонија, припадниците на двете најголеми армии кои учествуваат во „Одлучен удар“ заинтересираните граѓани ги запознаваат со карактеристиките на дел од моторните возила, оружјето и опремата која се употребува на вежбата, но и воедно да имаат спортски натпревари со екипи од локалните самоуправи .

До завршеток на вежбата покрај веќе реализираните отворени денови за граѓаните на Гевгелија, Свети Николе и Кавадарци, вакви поставки ќе се реализираат во Радовиш и Струмица на 26ти јуни, Битола на 29ти, Гостивар на 1ви јули и Скопје на 5ти јули.

Вежбата „Одлучен удар“ која е досега најголема вежба организирана од нашата армија и на која учествуваат 2.700 војници од армии на уште пет сојузници – САД, Литванија, Албанија, Бугарија и Црна Гора ќе трае до 08.07.2019 година“, информираат од АРМ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нов онлајн медиум на пазарот: За читачи, сеедно на вкусот!

Редакција

Огромен успех: „Медена земја“ во престижен круг кандидати за „Оскар“

Редакција

НЛБ Банка АД Скопје добитник на Националната награда за општествена одговорност за 2018 година

Редакција