еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Галерија) Планинари чистеа на Водно и наместо да слушаат „браво“, ќе беа посреќни некој да се приклучеше

Здружението Explore The Mountains одлучи денеска 19 јануари да го посвети на чистење на патеките на Водно.

„Акцијата започна со чистење на планинарската патека што води до средно Водно од полициската станица Водно. Потоа следуваше чистење околу паркингот, клупите и останатите реквизити на средно Водно.

На крај поради замрзнтите патеки што водат кон врвот на Водно, волонтерите одлучија да ја исчистат трим-патеката кој води до локалитетот Марково Крувче како и самиот локалитет, каде всушност се собра најголема количина на ѓубре направено од несовесните граѓани“, информираше Владимир Хари Крстевски.

Многумина од луѓето кои ги сретнаа на патеките рекоа само едно „браво“, на некои им понудија и кеси за собирање на ѓубрето, но ќе беа посреќни повеќе луѓе да се приклучеа на акцијата.

Учесниците во акцијата собраа шест вреќи ѓубре, а голем дел од од отпадокот беше стар и веќе „сраснат“ со природата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За само еден ден 100 смртни случаеви: Коронавирусот веќе усмрти над 1.000 лица

Редакција

Нарачајте од Рептил без да ја напуштите безбедноста на домот

Редакција

Во „Империја“ “испрани“ најмалку 10,9 милиони, македонскиот буџет оштетен за 6,2 милиони евра

Редакција