еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Семејната компанија „Завар“ прослави 30 години постоење: Кога од иноксот создавате уметност

Македонската семејна компанија за заварување и производство на производи од инокс „Завар“ прослави 30 години постоење. Најголемиот успех на оваа компанија е што стана лидер во својата област во Југоисточна Европа, а 90 проценти од производтсвото им е за извоз.

Тие се првата компанија кои го донесоа иноксот во Македонија и оттука, нивната работа и производство се шират. Постојано соработуваат со „Алкалоид“ и „Макстил“.

Понатаму, се развиваат и во еден друг сегмент, а тоа е дизјанот. Се раѓа „Завар дизајн“ и за пет години прават „бум“ со нивните радијатори кои се вистинска уметност.

Оваа иновативност беше препознаена од светот, па така радијаторите на „Завар“ станаа помеѓу најиновативните во светот. Можете да ги сретнете и во роматична вила на Алпите. На Саем во Њујорк, имаа одличен одзив од публиката, а добија и награда.

Сертфицирани со сите можни сертификати за производството, нема ограничување за работата и извозот. Од двајца, денеска компанијата има околу 50 вработени, а нејзин генерален менаџер е Марта Наумовска Грнарова.

Прославата на роденденот се одржа во Македонска филхармонија, на која, компанијата и подари скулптура која ќе го разубавува просторот.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео/Галерија) На прославата на компанијата „Завар“, Џијан Емин со концерт на инструменти изработени во фабриката

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Депонијата „Дрисла“ доби нов концесионер

Редакција

Сите детали за предметот „Глобал“ за кој Антикорупциска го става на тапет премиерот Заев

Редакција

Ќе открие ли Боки 13 навистина каде се парите и кој е организаторот и помагачите во „Рекет„?

Редакција