еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Што му подари Иванов на папата Франциск

Претседателот Ѓорге Иванов за време на денешна средба во „Вила Водно“ на папата Франциск му подари резбан албум со авторски фотографии од христијанското културно-историското наследство на земјава.

-Станува збор за албум со авторски фотографии, избрани лично од претседателот Иванов, а врз основа на концепт на релевентни македонски експерти од областа на духовното и културно-историското наследство на Македонија. Фотографиите се укоричени во резба изработена од охридски копаничар.

Албумот содржи 153 фотографии низ кои е претставен дел од милениумската христијанска историја, традиција и уметност во Македонија. Меѓу нив има ранохристијански мозаици и базилики, средновековни цркви, фрески, икони и ракописи, како и резбани иконостаси од македонските манастири, соопшти кабинетот на Иванов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) И ќерката на Заев го пречека папата Франциск

Папата дојде откако се залетавме кон НАТО: Лицимерие на Ватикан или закрила на Западот?

Обожава танго и да готви, играл кошарка, работел како исфрлувач во ноќни клубови: Интересни факти за папата Франциск

Фото: Кабинет на претседателот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе се собираат 150.000 потписи за нов референдум за името

Никола Осило

Како детето што постојано бара адреналин, Арафат Муареми, стана директор на Управата за финансиска полиција

Распишан оглас за вработување во Агенцијата за храна и ветеринарство, плата до 25.123 денари

Никола Осило