еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

(Галерија) Трет ден Моден викенд Скопје

Студентите од Академијата за моден дизајн „Џолев и уметностите“ („Сивус едукативен и развоен центар“ ) ги прикажаа своите финални колекции работени под менторство на дизајнерите Никола Ефтимов, Никола Булески-Буле и Александра Јовановска, вчеравечер во „Скопје Мериот Хотел“.

Емануела Трајческа со колекцијата „Оклоп“, Натали Наумова со „Still“, Катерина Тошева со колекцијата „Огледало“, Мила Спасовска со „Плима“, Марија Десподовска со „Movement“ и Сара Реџиќ со колекцијата „Малиот принц“.

Познатиот бренд за италијански накит „SIGMA“ на вчерашната ревија ја донесе новата колекција насловена „Future now“ која трасира нова љубов кон златниот накит, истакнувајќи го личниот стил, префинетоста и елеганцијата на една жена.

„Визијата да се биде мост меѓу минатото и сегашноста е инспирација за новите парчиња уникатен златен накит, почнувајќи од нови флорални елементи кои совршено се вклопуваат во традиционално-модерните форми на накит до футуристички форми кои црпат мотив од основните форми во природата. Квалитетот и напредната технолошка доработка се главните императиви при креирање на секое парче накит“, велат од „SIGMA“.

За прв пат на Моден викенд ги видовме „Matrons dresses“ и колекцијата за есен/зима 2018/2019 „Magical feathers“ составена од 20 креации.

Третата вечер на осумнаесеттиот Моден викенд Скопје заврши со ревијата на Олгица Ѓоргиева и колекцијата „Bridges“ поддржана од „БИСИ“, „Soul Kitchen Bar“ и „Bella Vista“. Креациите беа надополнети со чевли од „Shevro“.

„Мостот е структура која е изградена преку железнички станици, реки, патиштата за да можат луѓето да поминат од едно место на друго. Симболичното значење од многу аспекти е разработено на еден суптилен начин во најновата колекција. Низ историјата па и денес, мостовите се конекција за многу работи во нашето секојдневие: мост на пријателство, мост на љубовта, на емоции, мост со самиот себеси, мост на соработка … листата е долга“, ќе рече за својата колекција Ѓоргиева.

Вечерва се затвора осумнаесеттото издание на Моден викенд Скопје со ревиите на „error kolektiv“ и нивните три брендови: „Atami“, „Em Ellephantski“ и „[0.10] error of harmony“, Сара Реџиќ и Александра Јовановска во „Скопје Мериот Хотел“.

Фото: Ани и Дими

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Галерија) Втор ден од осумнаесеттиот Моден викенд Скопје

(Фото) Стартуваше осумнаесеттиот Моден викенд Скопје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штипската „Дона-М“ го доби тендерот на Министерството за одбрана за набавка на 14.000 воени униформи

Никола Осило

СДСМ го менува Извршниот, кој се е во Централниот одбор?

Редакција

Тендер „тежок“ 208.000 евра: „Аиркон“ ќе го реконструира системот за ладење во владиниот објект „Нова Македонија“

Никола Осило