еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Галерија) Заев и Ахмети заедно славеа за „Северна Македонија“

Премиерот Зоран Заев и лидер на СДСМ, синоќа изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото се менува името на државата во Северна Македонија, го славеше со неговиот коалиционен партнер, Али Ахмети, лидерот на ДУИ.

Друштво им правеа претседателот на Собранието, Талат Џафери и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Заедно славеа и вечните ривали, лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам и Самка Ибраимовски, лидерот на ПЦЕР.

Со Заев славеше и лидерот на ЛДП, Горан Милевски, портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Твитер за „Северна Македонија“: „Дали Груевски може да се врати, пошто државата која го гонеше веќе не постои?“

Имаме „нов“ сосед, Република Северна Македонија: Што пишуваат регионалните медиуми за промената на името

Зборот Македонија во Уставот ќе биде спомнат само еднаш, Северна Македонија 287 пати

Фото: Фејсбук/Османи/Милевски/Ибраимовски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО-ДПМНЕ: Апелациски суд за Јанакиески и Божиновски донесе политичка, а не правна одлука

Редакција

Мицкоски ја прашува власта: Сакате да кажете дека не знаете каде се наоѓа Груевски. Пред кого правите евтин театар?

Редакција

Беса даде подршка за референдумот, ќе настапува со слоганот „ДА за НАТО и ЕУ како албанец, а не како процент”

Редакција