еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Гепек во најава“: Твитер реакции за тоа дека бизнисменот Сеад Кочан треба да се јави во затвор на 17. јули

Бизнисменот Сеад Кочан на 17. јули треба да се јави на издржување на затворската казна за случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Упатниот акт, како што информираа од Кривичниот суд, веќе му е доставен на Кочан.

Случајот се однесува за добивањето на незаконски тендер од 2011 година распишан од државната фирма Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) за ископување јаловина и јаглен од рудникот Суводол во Битола.

Апелацискиот суд на Кочан неодамна му ја намали казната на четири години и осум месеци. Претходно неговата затворска казна беше шест години.

Пред да биде осуден, Кочан извесен период беше во бегство.

Информацијата предизвика низа реакции во јавноста и по социјалните мрежи, а еве дел од твитовите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сеад Кочан треба да се јави во затвор за „Труст“ на 17 јули

Фото: Телма

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер го „подбра“ СЈО: „Катица тропала на капија во Шутка и викала отвори да излезат“

Никола Осило

„Ассеко СЕЕ“ го доби тендерот на Катастарот за одржување на податочен центар вреден 172.000 евра

Никола Осило

Франција ја откри стратегијата за Македонија и Западен Балкан

Никола Осило