еМагазин
Image default
Македонија

Германско МНР: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат да избегне соочување со правдата.

-Правото на азил е човеково право. Тоа е спасоносен гест на хуманост за политички прогонетите, но не и за пријателот на шефот на владата, за да ја избегне правдата. ЕУ мора да остане заедница на демократски и правни држави – напиша Рот на неговиот Твитер-профил.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарска Влада: Не го даваме Груевски

Земјите членки на ЕУ за сега без коментар: Хан ќе бара објаснувања од Орбан за азилот на Груевски

Европска комисија: Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Лавина од шпекулации: Пребега ли бегалецот Груевски од Унгарија во Русија, Турција или Азербејџан?

Редакција

Јакимовски приведен, ќе биде изведен пред судија на претходна постапка

Редакција

Бузаку побара од Реџепи за 72 часа да си замине од ИВЗ, во спротивно ќе објавувал тешки криминали

Редакција