еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Главоболки за Владата и Уставниот суд: Поднесени осум иницијативи за оценување на уставноста на Законот за употреба на јазиците

Владата на денешната седница разгледуваше осум иницијативи за оценување на уставноста на Законот за употреба на јазиците.

Иницијативите се поднесени од Ивана Митевска, Васко Лазески и други граѓани од Кичево, Ивица Ефремов од Велес и Стив Ангеловски од Битола, Јове Кекеновски од Скопје, здружението „Светски македонски конгрес“, Томе Тодоровски од Свети Николе, ВМРО-ДПМНЕ и Солза Грчева.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хаос во МАНУ: Ќулавкова го критикуваше законот за употреба на јазиците, Беџети одговори на албански јазик

Владата го именуваше Илбер Села за директор на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците

Фото: Уставен суд

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во суд се слушат„бомби“ за „Траекторија“: Груевски барал во изградба на патишта да се вклучи и Ѕинго

Редакција

Нови рочишта за „Талир“, „Тортура“ и „Тарифа“ на СЈО

Редакција

Ќе ја забрани ли Владата пластиката за еднoкратна употреба по примерот на ЕУ?

Никола Осило