еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Глоба до 5.000 евра за институциите кои ќе „подзаборават“ на законот за употреба на јазиците

Глоба во износ од 4.000 до 5.000 евра во денарска противвредност за прекршок ќе се изрече на централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања согласно закон, како и сите други институции за непочитување на одредбите од законот за употреба на јазиците, предвидува новата регулатива која веќе стапи на сила.

„Глоба во износ од 30% од одмерената глоба ќе му се изрече на службеното лице и одговорното лице во органите од став 1 на овој член“, пишува во законот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детален преглед: Какви промени носи имплементацијата на законот за употреба на јазиците?

Твитер за Законот за јазици: „Како е смештај дан требит на албански? За двојазичноста прашвам…“

(Фото) Ахмети со двоглав орел честиташе за Законот за јазици

(Фото) Законот за јазици без потпис на Иванов, објавен во Службен весник

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Необележана депонија со 8.000 тони канцероген линдан од ОХИС ја труе околината на Драчево

Редакција

ДИК: До 13 часот излезноста на референдумот 16%

Редакција

Уживајте во убавото време уште неделава, од понеделник студено

Редакција