еМагазин
Image default
Свет

Го нема Путин, „Тајм“ ја објави листата на 100 највлијателни луѓе за 2019 година

Неделникот „Тајм“ ја објави листата на 100 највлијателни луѓе за 2019 година. Листата опфаќа пет категории: пионери, лидери, артисти, титани и икони.

Новиот рејтинг во категорија лидери, во кој обично се вклучени политичари, е предводен од демократката Ненси Пелоси, спикер на Претставничкиот дом на Конгресот на САД. Покрај неа во оваа категорија се и американскиот претседател Доналд Трамп, премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, претседателот на Кина, Си Џинпинг, крунисаниот принц на Абу-Даби, шеикот Мухамед бин Заид.

Потоа, на оваа листа се и папата Франциско, лидерот на венецуелската опозиција, Хуан Гуаидо, американскиот специјален обвинител Роберт Малер, како и Александрија Окасио-Кортез, најмладата конгресменка на САД.

Како оваа така и минатата година од листата е изоставен рускиот претседател Владимир Путин, кој досега се наоѓаше шест години помеѓу 100. највлијателни луѓе.

Категоријата пионери ја предводи сценаристката и продуцентка Сандра Ох, категоријата артисти е предводена од актерот Двајт Џонсон, додека прва во категоријата икони е Тејлор Сфивт. На прво место во категоријата титани е фудбалерот Мухамед Салах.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Стравични сцени од Филипините: Најмалку осум починати во два силни земјотреси

Никола Осило

Обожава танго и да готви, играл кошарка, работел како исфрлувач во ноќни клубови: Интересни факти за папата Франциск

Редакција

Првпат во историјата во светот има повеќе постари лица отколку мали деца

Редакција