еМагазин
Image default
Балкан

Голем шумски пожар на Халкидики, во непрооден дел во областа Мола Калива

Голем шумски пожар избувна утрово во непрооден дел во областа Мола Калива кај Касандра на првиот крак на Халкидики, а во тек се напори огнените јазици да се стават под контрола, јави дописничката на МИА од Атина.

Противпожарната служба на Грција интервенира со 150 пожарникари со шест пешадиски тима, 40 возила и четири авиони, а помагаат волонтери и цистерни од општините.

Според локалните медиуми, силниот ветер дополнително ја отежнува работата на пожарникарите.

МИА/Фото: Халкидики њус

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Можни промени во позицијата на Србија кон меѓународната заедница поради Косово, најави Дачиќ

Редакција

Грција, Македонија, Александар Велики и БЈРМ најпопуларни статии на грчката Википедија за 2018

Редакција

(Видео) Популарната плажа Навагио на Закинтос затворена за туристите: Земјотресот „откинал“ дел од карпа која паднала во море

Редакција