еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 до три денари за литар, а цената на дизел горивата се зголемува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажна цена на бензинот „еуросупер БС-95“ се зголемува за 2,5 денари и ќе изнесува 68,5 денари за литар, а „еуросупер БС-98“ поскапува за три денари и ќе чини 70,5 денари за литар.

Цените на дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство се зголемуваат за половина денар и ќе изнесуваат 61, односно 49,5 денари за литар.

Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 3,53 отсто повисоката просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,03 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бизнисот против зголемување на минималната плата, Анѓушев вели се штитат луѓето што немаат алтерантива

Редакција

Државен студентски дом: Истражувањето на МОФ се однесува на податоци од 2015 година

Редакција

Што ќе бараат работниците на денешниот марш за работнички права

Редакција