еМагазин
Image default
Бизнис

Граѓаните и фирмите „чуваат“ 1,5 милијарди евра во Комерцијална банка

Вкупните депозити (депозити на комитенти и депозити на банки) во Комерцијална банка на крајот од септември, годинава достигнаа износ од 95.216.500.000  денари (околу 1,5 милијарди евра) и бележат зголемување од 3,8%. Планот е остварен со 101,6%, соопшти банката преку Македонската берза.

„Вкупната актива на банката на 30.09.2018 година достигна износ од 109.915.500.000 денари и во однос на декември 2017 година бележи зголемување од 4,8%. Зголемувањето на вкупната актива во најголем дел се должи на зголемување на паричните средства и парични еквиваленти. Планот е остварен со 102,2%“, соопшти банката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Комерцијална банка не очекува драматично забрзување на економсиот раст

Комерцијална банка оствари добивка од 28 милиони евра за девет месеци

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонската берза јавно ги опомена „Макотекс“ и „Оранжерии Хамзали“

Никола Осило

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на СОУ „Нико Нестор“ за набавка на масло за домаќинство вреден 58.000 евра

Никола Осило

Живко Мукаетов купи 500 акции од „Алкалоид“

Никола Осило