еМагазин
Image default
Бизнис

Граѓаните и фирмите чуваат 1,6 милијарда евра во Комерцијална банка

Вкупната актива на Комерцијална банка на 31.03.2019 година достигна износ од 115 милијарди денари и во однос на декември 2018 година бележи зголемување од 0,6%, соопшти банката преку Македонската берза.

Зголемувањето на вкупната актива во најголем дел се должи на зголемувањето на кредитите и побарувањата од банки, вложувањата во хартии од вредност и средствата за тргување. Планот е остварен со 99,6%

Вкупните депозити (депозити на комитенти и депозити на банки) достигнаа износ од 99.896.400.000 денари (околу1,6 милијарди евра) и бележат зголемување од 0,4%. Планот е остварен со 99,5%.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Комерцијална банка за три месеци оствари добивка од 7 милиони евра

Во Комерцијална банка 4.940 акционери, „Адора инженеринг“ најголем

За една година истргувани милион акции од Комерцијална банка

Граѓаните чуваат 1,1 милијарда евра во Комерцијална банка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Министерството за образование бара рецезенти на учебници

Редакција

Македонската берза барала од „Гранит“ информации за порастот на акциите

Никола Осило

„Жикол“ го доби тендерот на општина Богданци за реконструкција на локален пат вреден 345.000 евра

Никола Осило