еМагазин
Image default
Бизнис

Граѓаните и компаниите чуваат 1,1 милијарда евра во НЛБ Банка

Вкупните депозити (депозити на комитенти и депозити на банки) кај НЛБ Банка во првите шест месеци од годинава се зголемени за 1,2 милијарди денари или за 1,9% и изнесуваат 68.097.527.000 денари или околу 1,1 милијарда евра, соопшти банката преку Македонската берза.

Оттаму додаваат дека во однос на планот за периодот се повисоки за 2,1%.

„Обврски по кредити се намалени за 126.880.000 денари или за 13,0%. Во однос на планот за периодот се пониски за 22,5%“, информира банката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НЛБ Банка за шест месеци оствари добивка од 15,6 милиони евра

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Комерцијална банка ја „тресе“ берзата: Продаден блок од 10.000 акции за 51,5 милиони денари

Никола Осило

Еуролинк oсигурување отвора прва онлајн филијала за осигурување

Редакција

Консултативна средба за Иловица-Штука: Цијанид и сулфурна киселина нема да се користи и ќе се формира независно тело за мониторинг

Редакција