еМагазин
Image default
Балкан

Грчката Влада со илјадници копии од Договорот од Преспа ќе ги информира Грците

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација.

Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти дека тој документ ќе биде објавен во неделното издание на весниците во Грција.

Грчката Влада истакна дека „има намера да го информира и последниот грчки граѓанин“ за аспектите на договорот со Македонија.

Грчкиот Парламент синоќа изгласа доверба на Владата на Ципрас, што ќе овозможи ратификација на договорот.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Независни Грци се распаѓа: По министерката Кундура и заменик-министерот Кокалис ќе ја поддржи владата на Ципрас

Редакција

Захариева: Историска грешка е непочнувањето на преговори на Северна Македонија со ЕУ

Редакција

Најмалку проблеми се очекуваат од Македонија: Србија ќе бара воени станови и оружје од поранешните ју-републики

Редакција